Zákaznická podpora:605189464chci@nakute.cz

Balkanova: Vlněná deka Karandila modré pruhy 150 x 200

Kód: 302
Značka: Balkanova
2 190 Kč
Skladem

Jemná a přitom velice silná vlněná deka. Je to jedna z nejteplejších dek v naší nabídce. Její povrch je pěkně vyčesaný, takže už na pohled a na dotyk působí hřejivě.

Severská kombinace odstínů modré a bílé působí velmi stylově a elegantně. 

  • Jemnost: jemná

  • Materiál: 100% vlna (gramáž: 670 g/m2)

  • Rozměry: šířka: 150 cm, délka: 200 cm

Detailní informace

Detailní popis produktu

Karandila patří díky své vyšší gramáži a preciznímu vyčesání k nejteplejším dekám z naší nabídky. Je to také velmi jemná deka vhodná především k interiérovému použití.

Díky poměrně silnému izolačnímu prostoru, který vytváří vyčesání materiálu, jsou deky Karandila skutečně velmi hřejivé. Přestože jde o obvyklou ovčí vlnu a nikoli jemné merino, jedná se opravdu o nadmíru jemnou deku, příjemnou na dotyk.

Karandila se hodí i pro případné povlečení ložním prádlem, čímž získáme příjemnou přikrývku na spaní. Má jen velmi krátké třásně, takže se v povlečení nedeformuje.

Tyto deky se vyrábějí v malé tkalcovně v pohoří Stara Planina, které je též známo pod svým historickým názvem Haemus či Balkan. Toto strmé pohoří se táhne v délce několik set kilometrů od východního Srbska přes celé Bulharsko až k Černému moři. Jedná se o proslulou vlnařskou oblast. Ještě donedávna zde sezónně kočovali pastevci karakačanského etnika. Jejich stohlavá stáda ovcí často výjimečných plemen byla vyhlášena po celém Bulharsku. Dodnes jsou řecky mluvící Karakačani jediným stabilním zdrojem tmavé vlny pro naše výrobce.

Deky se na Staré Planině vyrábějí v rodinných manufakturách, často i v zapadlých vesničkách, což je i případ našeho výrobce.

Vlna, která se pro tkaní Karandil používá, pochází z místních malochovů a při jejím zpracování i samotném tkaní jsou využívány pouze životnímu prostředí ohleduplné postupy. Například poslední fáze výroby – praní dek – probíhá ve velkých trychtýřovitých dřevěných nádobách, postavených při horských bystřinách. Z náhonu se do nich přivádí rychle proudící voda a deky, jež se tu několik hodin točí a třou o sebe, se tak důkladně vyperou zcela bez použití saponátů.Nějak bych se ještě zmínila, že specifikem jejich výroby je závěrečné vyčesávání a jak se provádí.

Údržba

Perte za studena či maximálně na 30 °C, pokud možno na vlněný program, nejlépe s použitím prostředku na praní vlny obsahujícího lanolin. V případě, že si nejste jistí, zda Vaše pračka zvládne vlněné výrobky citlivě vyprat, doporučujeme ruční praní. I hrubší deky po vyprání poněkud zjemní. Deky nebělte, ani nesušte v bubnové sušičce. Můžete je chemicky čistit i žehlit, teplota žehličky však nesmí přesáhnout 110 °C.

Obecně se nedoporučuje vlněné výrobky prát nadměrně často, poněvadž vlna během praní postupně ztrácí své přirozené vlastnosti a schopnosti. Vlněné deky doporučujeme často větrat na čerstvém vzduchu, což jednak vlněnému vláknu navrací jeho přirozené kvality a zároveň jde o prevenci při ochraně před moly.

Doplňkové parametry

Kategorie: Vlněné deky
Barva: Modrá, Přírodní
Materiál: Vlna
Velikost: 150x200
Vzor: Proužky
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.